Spotkanie niewidomego od urodzenia z Jezusem


Tekst pamięciowy: Jan 9,41

„Rzekł im Jezus: Gdybyście byli ślepi, nie mielibyście grzechu, a że teraz mówicie: Widzimy, przeto pozostajecie w grzechu.” (Jan 9,41 BW);

„A Jezus na to: Gdybyście byli niewidomi, nie mielibyście grzechu. Ponieważ jednak mówicie: Widzimy - wobec tego ciąży na was grzech.” (Jan 9,41 BR).

1. Jakie myśli nasunęły się uczniom Jezusa, gdy zobaczyli człowieka niewidomego od urodzenia?
Jan 9,1-2

„Przechodząc zobaczył człowieka niewidomego od urodzenia. Wtedy Jego uczniowie zapytali Go: Rabbi, kto zgrzeszył, on czy jego rodzice, że się urodził niewidomy?” (Jan 9,1-2 BPD).

2. Jak zareagował Jezus i co uczynił?
Jan 9,3-7

„Jezus odrzekł: - Ani on nie zgrzeszył, ani jego rodzice, lecz (urodził się ślepy), aby przez niego objawiły się dzieła Boże. Musimy dokonać dzieła Tego, który Mnie posłał, dopóki jest dzień. Nadchodzi noc, a wtedy nikt nie może działać. jak długo jestem na świecie, jestem światłem świata. To powiedziawszy spunąl na ziemię; zrobił błoto ze śliny, pomazał mu oczy błotem i rzekł: - Idź, obmyj się w sadzawce Siloam - to znaczy: posłany. Poszedł więc, obmył się i wrócił widząc.” (Jan 9,3-7 BP).

3. Co sprawiło, że niewidomy został uzdrowiony?
Jan 9,8-13

„Wówczas sąsiedzi oraz ci, którzy go przedtem widywali jako żebraka, zastanawiali się: Czy to nie ten, który siadywał i żebrał? Jedni mówili, że to jest ten, inni twierdzili, że nie, ale że jest do niego podobny. Natomiast on przyznawał: To ja jestem. Zagadnęli go zatem: Jak więc otworzyły ci się oczy? Wówczas odpowiedział: Człowiek, którego nazywają Jezusem, zrobił błoto, nałożył na moje oczy i powiedział mi: Idź do Syloe i obmyj się. Poszedłem więc, obmyłem się i odzyskałem wzrok. Zapytali go: Gdzie On jest? Odpowiedział: Nie wiem. Zaprowadzili go zatem — dopiero co niewidomego — do faryzeuszów.” (Jan 9,8-13 BPD).

4. W jaki sposób faryzeusze zareagowali na informację, że Jezus uzdrowił w taki sposób niewidomego?
Jan 9,14-17

„Tego zaś dnia, w którym Jezus uczynił błoto i otworzył mu oczy, był szabat. Zapytali go więc faryzeusze, w jaki sposób odzyskał wzrok. A on odpowiedział: Pomazał mi oczy błotem, a ja obmyłem się i widzę. Wtedy niektórzy spośród faryzeuszy powiedzieli: Ten człowiek nie jest od Boga, bo nie zachowuje szabatu. A inni, pytali: Lecz jak wobec tego, jeśli jest grzesznikiem, może czynić takie znaki? I doszło między nimi do rozdwojenia. Zapytali tedy jeszcze raz niewidomego: A ty sam co sądzisz o Nim? Przecież ci wzrok przywrócił. I odpowiedział im: To prorok.” (Jan 9,14-17 BR).

5. Jaką postawę przyjęli rodzice niewidomego?
Jan 9,18-23

„Lecz Żydzi nie uwierzyli, że on kiedykolwiek był niewidomym i że wzrok odzyskał. Wezwali więc rodziców człowieka, który przejrzał, i pytali ich: Czy to wasz syn ten człowiek, o którym mówicie, że był niewidomym od urodzenia? Cóż się więc stało, że teraz widzi? A rodzice odpowiedzieli tak: Wiemy, że to nasz syn i że urodził się niewidomym, lecz nie wiemy, jak się to stało, że teraz widzi, i kto mu wzrok przywrócił. Jego samego zapytajcie; ma przecież swoje lata, niech mówi za siebie. Taką odpowiedź dali rodzice, ponieważ bali się Żydów. Żydzi bowiem już zadecydowali, że jeśliby ktoś uznawał Jezusa za Mesjasza, zostanie wyłączony z synagogi. Dlatego to powiedzieli jego rodzice: Ma swoje lata, jego samego zapytajcie!.” (Jan 9,18-23 BR).

6. Jaką ważną cechą wyróżniał się człowiek uzdrowiony?
Jan 9,24-34

„Ponownie tedy zawołali tego człowieka, który był niewidomy, i powiedzieli doń: Oddaj chwałę Bogu; wiemy bowiem dobrze, że ten człowiek jest grzesznikiem. Lecz on odpowiedział: Nie wiem, czy jest grzesznikiem. Wiem tylko, że byłem niewidomy, a teraz widzę. Zapytali go tedy: A cóż On ci uczynił? W jaki sposób przywrócił ci wzrok? I odpowiedział im: Przecież już wam mówiłem, ale nie chcieliście mnie słuchać. Dlaczego zamierzacie mnie znów przesłuchiwać? Czy wy również chcecie zostać Jego uczniami? W odpowiedzi na to obrzucili go obelgami wołając: Ty bądź sobie Jego uczniem. My jesteśmy uczniami Mojżesza. My wiemy również, że do Mojżesza przemawiał sam Bóg, nie wiemy natomiast, skąd On pochodzi. Na to rzekł do nich ów człowiek: To dziwne, że wy nie wiecie, skąd On pochodzi. A jednak to On właśnie przywrócił mi wzrok. Wiadomo przecież, że Bóg wysłuchuje nie grzeszników, lecz tych, którzy oddają Bogu cześć i pełnią Jego wolę. Nigdy nie słyszał nikt, żeby można było przywrócić wzrok człowiekowi niewidomemu od urodzenia. I ten człowiek również, gdyby nie był od Boga, niczego nie mógłby dokonać. Odpowiadając zawołali do niego: Przyszedłeś na świat cały w grzechach, a masz odwagę nas pouczać? I wypędzili go.” (Jan 9,24-34 BR).

7. Jakie ważne wyznanie złożył ten człowiek, gdy ponownie spotkał się z Jezusem?
Jan 9,35-38

„Jezus dowiedział się, że go wyrzucili, a spotkawszy go rzekł: - Czy ty wierzysz w Syna Człowieczego? A on odpowiedział: - Kto to jest, Panie, że miałbym w Niego wierzyć? Powiedział mu Jezus: - Widzisz Go, to Ten, który z tobą mówi! On zaś rzekł: - Wierzę, Panie. I oddał Mu pokłon.” (Jan 9,35-38 BP);

„A usłyszawszy Jezus, iż go precz wygnali i znalazłszy go, rzekł mu: Wierzyszże ty w Syna Bożego? A on odpowiedział i rzekł: A któż jest, Panie! abym weń wierzył? I rzekł mu Jezus: I widziałeś go, i który mówi z tobą, onci jest. A on rzekł: Wierzę Panie! i pokłonił mu się.” (Jan 9,35-38 BG);

„Jezus dowiedział się o tym, że go precz wypędzili. Spotkawszy go zapytał: „Wierzysz ty w Syna Człowieczego?” A on odrzekł: „A kto nim jest, Panie, abym mógł uwierzyć w niego?” Jezus mu odpowiedział: „Patrzysz na niego. Ten, który z tobą mówi, jest nim”. Wtedy zawołał: „Wierzę, Panie! - i upadł przed nim na kolana.” (Jan 9,35-38 Kow).

8. Jaką, jedną z trzech postaw prezentujesz w ważnych sytuacjach życia:
a. faryzeuszy?
b. rodziców niewidomego?
c. uzdrowionego?