Dwóch dłużników

Tekst przewodni: Jak 2,13

„Nad tym, który nie okazał miłosierdzia, odbywa się sąd bez miłosierdzia, miłosierdzie góruje nad sądem.” (Jak 2,13 BW).

1. Jakie pytanie zadał pewnego dnia Piotr, i jak brzmiała odpowiedź Pana Jezusa?
    Mt 18,21.22

„Wtedy Piotr podszedł do Niego i zapytał: Panie, ile razy mam przebaczyć, jeśli mój brat zawini względem mnie? Czy aż siedem razy? Jezus mu odrzekł: Nie mówię ci, że aż siedem razy, lecz aż siedemdziesiąt siedem razy.” (Mt 18,22.23 BT).

2. Jaki jest jednak warunek odpuszczania „aż do siedemdziesięciu siedmiu razy”?
    Łk 17,3.4

„Miejcie się na baczności! Jeśli twój brat zgrzeszy, upomnij go. A jeśli żałuje, przebacz mu. I gdyby siedem razy na dzień zgrzeszył przeciw tobie i siedem razy zwrócił się do ciebie, mówiąc: Żałuję - przebacz mu.” (Łk 17,3.4 BP);

„Miejcie się na baczności. Jeśliby zgrzeszył twój brat, strofuj go, a jeśli się upamięta, odpuść mu. A jeśliby siedemkroć na dzień zgrzeszył przeciwko tobie, i siedemkroć zwrócił się do ciebie, mówiąc: Żałuję tego, odpuść mu.” (Łk 17,3.4 BW).

3. Jakie   podobieństwo  przytoczył   Pan  Jezus,    aby  zobrazować  wielkość  okazanego  nam miłosierdzia Bożego?
    Mt 18,23-27

„Dlatego podobne jest królestwo niebieskie do króla, który chciał się rozliczyć ze swymi sługami. Gdy zaczął się rozliczać, przyprowadzono mu jednego, który był mu winien dziesięć tysięcy talentów. Ponieważ nie miał z czego ich oddać, pan kazał sprzedać go razem z żoną, dziećmi i całym jego mieniem, aby dług w ten sposób odzyskać. Wtedy sługa padł mu do stóp i prosił go: Panie, okaż mi cierpliwość, a wszystko ci oddam. Pan ulitował się nad owym sługą, uwolnił go i dług mu darował.” (Mt 18,23-27 BT).

4. Co uczynił rozgrzeszony winowajca z przypowieści?
    Mt 18,28-30

„A kiedy ów sługa wyszedł, spotkał jednego ze swoich towarzyszy, który był mu winien sto denarów. I pochwycił go, i zaczął dusić wołając: Oddaj, coś winien! - A jego towarzysz upadłszy, prosił go: Bądź cierpliwy, a oddam ci. - On jednak nie chciał, tylko odszedłszy wtrącił go do więzienia, dopóki nie odda długu.” (Mt 18,28-30 BP).

5. Jak na tę postawę zareagował król?
    Mt 18,31-35

„Współsłudzy jego, widząc, co się działo, bardzo się zasmucili. Poszli i opowiedzieli swemu panu wszystko, co zaszło. Wtedy pan jego, wezwawszy go, rzekł mu: Sługo niegodziwy! Darowałem ci cały ten dług, ponieważ mnie prosiłeś. Czyż więc i ty nie powinieneś był ulitować się nad swoim współsługą, jak ja ulitowałem się nad tobą? I uniósłszy się gniewem, pan jego kazał wydać go katom, dopóki mu nie odda całego długu. Podobnie uczyni wam Ojciec mój niebieski, jeżeli każdy z was nie przebaczy z serca swemu bratu.” (Mt 18,31-35 BT);

„A współsłudzy jego widząc to, co zaszło, zasmucili się bardzo i poszedłszy, opowiedzieli panu swemu wszystko, co się stało. Wtedy przywołał go pan jego i rzekł mu: Sługo zły! Wszystek tamten dług darowałem ci, boś mnie prosił. Czy i ty nie powinieneś był zlitować się nad współsługą swoim, jak i ja zlitowałem się nad tobą? I rozgniewał się pan jego, i wydał go katom, żeby mu oddał cały dług. Tak i Ojciec mój niebieski uczyni wam, jeśli każdy nie odpuści z serca swego bratu swemu.” (Mt 18,31-35 BW).

6. Jaka rada i zarazem ostrzeżenie zostały nam dane w Liście ap. Jakuba?
    Jak 2,13

„Będzie to bowiem sąd nieubłagany dla tego, który nie czynił miłosierdzia; miłosierdzie odnosi triumf nad sądem.” (Jak 2,13 BT);

„Sąd bez litości na tym, który nie znał miłosierdzia; miłosierdzie triumfuje nad sądem.” (Jak 2,13 Kow);

„Sąd bowiem bez miłosierdza nad tym, kto nie okazywał miłosierdzia. Miłosierdzie jest ponad sądem.” (Jak 2,13 BP);

„A będzie to sąd szczególnie surowy nad tym, który nigdy nie kierował się miłosierdziem, choć ostatecznie miłosierdzie odniesie tryumf nad sądem.” (Jak 2,13 BR);

„Abowiem sąd bez miłosierdzia czynion będzie z tym, któryby miłosierdzia nie czynił, a miłosierdzie chlubi się przeciwko potępieniu.” (Jak 2,13 BB).

7. O co każdy chrześcijanin prosi w modlitwie i jakie to dla nas niesie konsekwencje?
    Mt 6,12; por. w. 14. i 15.

„I odpuść nam nasze winy, jak i my odpuszczamy naszym winowajcom.” (Mt 6,12 BW);

„I przebacz nam nasze winy, tak jak i my przebaczamy tym, którzy przeciw nam zawinili.” (Mt 6,12 BT);

„I przebacz nam nasze winy, jak i my przebaczyliśmy tym, którzy nam zawinili.” (Mt 6,12 BP);

„Bo jeśli przebaczycie ludziom ich przewinienia, to i wam przebaczy wasz Ojciec niebieski.” (Mt 6,14 BP);

„Jeżeli odpuścicie ludziom ich winy, odpuści wam także wasz Ojciec niebieski.” (Mt 6,14 Kow);

„Bo jeśli odpuścicie ludziom ich upadki, odpuści i wam wasz Ojciec niebieski.” (Mt 6,14 BPD);

„Lecz jeśli nie przebaczycie ludziom, Ojciec wasz nie przebaczy wam także waszych przewinień.” (Mt 6,15 BT);

„A jeśli nie odpuścicie ludziom, i Ojciec wasz nie odpuści wam przewinień waszych.” (Mt 6,15 BW);

„A jeźli nie odpuścicie ludziom upadków ich, i Ojciec wasz nie odpuści wam upadków waszych.” (Mt 6,15 BG).