Zgubne sidła

Lekcje Biblijne 2021

Lekcja 48 ------- 27.11.2021 r.

Nauki z Księgi Przypowieści



1. Jakie skutki przynosi nadużywanie alkoholu?

Prz 20,1 BW "Wino - to szyderca, mocny trunek - to wrzaskliwa kłótnia; i nie jest mądry, kto się od niego zatacza."

Prz 21,17 BW "Popada w nędzę, kto lubi zabawy, a kto lubi wino i olejek, nie wzbogaci się."

Prz 23,21.29.30.33-35 I cz. BW "Gdyż pijak i żarłok ubożeją, a ospali chodzą w łachmanach. Kto mówi: Biada! Kto mówi: Ach! U kogo jest kłótnia? U kogo skarga? Kto ma rany bez powodu? Kto ma zaczerwienione oczy? Ci, którzy do późna przesiadują przy winie, którzy chodzą kosztować winnej mieszaniny. Twoje oczy oglądać będą dziwne rzeczy, a twoje serce mówić będzie opaczne słowa, I wyda ci się, że śpisz na pełnym morzu i że jesteś jak śpiący przy sterze okrętu. Bili mnie, a wcale nie bolało, tłukli mnie, a nic nie czułem.

Prz 31,4-5 BW "Królom, o Lemuelu, królom nie wypada pić wina albo książętom pragnąć mocnego napoju, Aby przy piciu nie zapomnieli ustaw i nie naginali prawa wszystkich ubogich."

2. Na czym polega podstępny i zwodniczy charakter alkoholu?

Prz 23,31-32.35 cz.II BW 
"Nie patrz na wino, jak się czerwieni, jak się skrzy w pucharze i lekko spływa do gardła. Bo w końcu ukąsi jak wąż, wypuści jad jak żmija. 
Jak tylko wytrzeźwieję, znów do niego wrócę."

Prz 31,7 BW 
"Niech piją i zapomną o nędzy i nie pomną już swojego trudu."
3. Jaką rolę w popadaniu w alkoholizm i trwaniu w nim ma nieodpowiednie towarzystwo?
Prz 21,17 BW 
"Popada w nędzę, kto lubi zabawy, a kto lubi wino i olejek, nie wzbogaci się."

Prz 23,20 BW 
"Nie bywaj wśród upijających się winem lub obżerających się mięsem,"

porównaj

1P 4,3-4 BW 
"Dość bowiem, że w czasie minionym spełnialiście zachcianki pogańskie oddając się rozpuście, pożądliwości, pijaństwu, biesiadom, pijatykom i bezecnemu bałwochwalstwu. Przy tym dziwią się temu, że wy nie schodzicie się razem z nimi na takie lekkomyślne rozpusty, i oczerniają was."
4. Jak zgubne konsekwencje ma cudzołóstwo?
Prz 5,4-6.9-14 BW 
"Lecz w końcu jest gorzka jak piołun, ostra jak miecz obosieczny. Jej nogi schodzą do śmierci, jej kroki zdążają do krainy umarłych, Abyś ty nie wkroczył na ścieżkę życia; a że niestałe są jej drogi, ty tego nie wiesz. 
Abyś nie musiał oddać innym swojej sławy, a człowiekowi okrutnemu swoich lat, Aby obcy nie nasycili się twoim mieniem, a ciężko zdobyty twój dorobek nie dostał się do cudzego domu, Abyś pod koniec życia nie narzekał, gdy zwiędnie twoje ciało i twoja skóra, I nie musiał powiedzieć: O, jakże mogłem nienawidzić karności i moje serce lekceważyło przestrogę, I nie słuchałem moich wychowawców, i nie nadstawiałem ucha moim nauczycielom! O mało co nie wpadłem w nieszczęście wśród zebranego ludu wiernego!"

Prz 6,25-35 BW 
"Nie pożądaj w swym sercu jej piękności i niech cię nie złapie mruganiem swoich powiek, Gdyż nierządnicę można zgodzić za bochenek chleba, lecz cudzołożna żona przyprawia o cenne życie. Czy może kto zgarnąć ogień do swojego zanadrza, a jego odzienie się nie spali? Czy może kto chodzić po rozżarzonych węglach, a jego stopy się nie poparzą? Tak jest z tym, kto chodzi do żony swojego bliźniego: nie ujdzie bezkarnie ten, kto się jej dotyka. Czy nie pogardza się złodziejem za to, że kradnie, nawet aby zaspokoić głód? A gdy go złapią, musi oddać siedmiokrotnie, musi oddać całe mienie swojego domu. Lecz kto cudzołoży z zamężną, jest pozbawiony rozumu, a kto chce samego siebie zgubić, niech tak robi. Ciosów i wstydu się doszuka, nie zmaże swojej hańby. Gdyż zazdrość wywołuje gniew męża, który w dniu zemsty nie zna pobłażania; Nie przyjmie żadnego okupu i nie zgodzi się nań, choćbyś dawał dużo darów."

Prz 7,22-23.26-27 BW 
"Omamiony poszedł tuż za nią jak wół, który idzie na rzeź, jak jeleń, którego spętano powrozem, Aż strzała przeszyje mu wątrobę; jak ptak, który leci prosto w sidło, nie przeczuwając, że chodzi o jego życie. 
Gdyż wiele ofiar doprowadziła do upadku i liczni są ci, których zamordowała. Jej dom - to drogi do krainy umarłych, które wiodą do komór śmierci."
5. Co prowadzi do cudzołóstwa? Gdzie tkwi podstępna moc uwodzenia i pożądliwości?
Prz 5,3 BW 
"Gdyż wargi cudzej żony ociekają miodem i gładsze niż oliwa jest jej podniebienie,"

Prz 7,6-21 BW 
"Gdy wyglądałem oknem mojego domu i patrzyłem przez kratę, Zobaczyłem wśród prostaczków i zauważyłem wśród chłopców nierozumnego młodzieńca, Który szedł ulicą blisko jej narożnika i zboczył na drogę ku jej domowi O zmierzchu, pod wieczór, z nastaniem nocy i mroku. I oto spotyka go kobieta w stroju nierządnicy, podstępna; Jest podniecona i niepohamowana, nie może spokojnie ustać w domu; To jest na ulicy, to znowu na placach, wyczekuje przy każdym narożniku. Obejmuje go i całuje, z zuchwałą twarzą mówi do niego: Miałam złożyć ofiarę dziękczynną, dzisiaj spełniłam swoje śluby, Dlatego wyszłam, aby cię spotkać; gorliwie cię szukałam i znalazłam. Moje łoże okryłam kobiercami, barwnymi prześcieradłami z płótna egipskiego, Moje posłanie skropiłam mirrą, aloesem i cynamonem. Chodź! Upoimy się miłością aż do rana, użyjemy pieszczot do syta, Gdyż męża nie ma w domu, udał się w podróż daleką. Wziął z sobą kiesę z pieniędzmi, wróci dopiero w dzień pełni. Uwiodła go wielu zwodniczymi słowami; swoją gładką mową usidliła go."
6. Jakie remedium na niezdrową pożądliwość i niebezpieczeństwo popadnięcia w cudzołóstwo daje Księga Przypowieści?
Prz 5,1-2.7-8.15-20 BW 
"Synu mój, zwróć uwagę na moją mądrość, nakłoń ucha na moją roztropność, Abyś zachował mądre rady i aby twoje wargi utrzymały rozwagę. 
Teraz więc, synowie, słuchajcie mnie i nie oddalajcie się od moich słów! Daleko od niej chodź swoją drogą i nie zbliżaj się do drzwi jej domu, P
ij wodę z własnej cysterny i wodę świeżą z własnej studni! Czy twoje źródła mają wylewać się na zewnątrz, a twoje strumienie na place? Do ciebie samego mają należeć, a nie do obcych równocześnie z tobą! Niech będzie błogosławiony twój zdrój, a raduj się z żony twojej młodości! Miłej jak łania, powabnej jak gazela! Niech jej piersi zawsze ci sprawiają rozkosz, upajaj się ustawicznie jej miłością! Dlaczego, synu mój, masz się rozkoszować obcą i ściskać pierś cudzej?"

Prz 6,20-24 BW 
"Zachowuj, synu mój, przykazanie swego ojca i nie odrzucaj nauki swojej matki! Utrwal je na zawsze w swoim sercu, i owiń nim swoją szyję. Gdy pójdziesz, będzie ci towarzyszyć, strzec cię będzie w czasie twojego snu, a gdy się obudzisz, odezwie się do ciebie, Gdyż przykazanie jest pochodnią, a nauka światłem; drogą życia zaś są napomnienia do karności; Strzegą cię bowiem od złej kobiety, od słodkiego języka cudzej."

Prz 7,1-5.24-25 BW 
"Synu mój! Strzeż moich słów i zachowuj moje przykazania u siebie! Strzeż moich przykazań, a będziesz żył, strzeż mojego wskazania jak swej źrenicy! Przywiąż je do swoich palców i wypisz je na tablicy swojego serca! Mów do mądrości: Jesteś moją siostrą, a rozum nazwij przyjacielem, Aby cię ustrzegły przed cudzą żoną, przed obcą, która mówi słodkie słowa. 
Otóż teraz, synowie, słuchajcie mnie, uważajcie na słowa moich ust! Niech twoje serce nie zbacza na jej drogi, nie błądź jej ścieżkami!"

Pnp 2,16 BW 
"Mój ci jest mój miły, a ja jestem jego, który pasie wśród lilii."

Pnp 6,3 BW 
"Ja należę do mojego miłego, a mój miły, który pasie wśród lilii, należy do mnie."


Rodzice i dzieci

Lekcje Biblijne 2021

Lekcja 47 ------- 20.11.2021 r.

Nauki z Księgi Przypowieści 



1. Jakie zadanie i odpowiedzialność należy do rodziców? Dlaczego jest to tak ważna i niełatwa misja?
Prz 19,18 BW 
"Ćwicz swego syna, póki jeszcze jest nadzieja; lecz nie unoś się przy tym, aby nie spowodować jego śmierci."

Prz 22,6.15 BW 
"Wychowuj chłopca odpowiednio do drogi, którą ma iść, a nie zejdzie z niej nawet w starości. 
Głupota tkwi w sercu młodzieńca, lecz rózga karności wypędza ją stamtąd."

Prz 29,15.17 BW 
"Rózga i karcenie dają mądrość, lecz nieposłuszny chłopiec przynosi wstyd swojej matce. 
Karć swojego syna, a oszczędzi ci niepokoju i sprawi rozkosz twojej duszy."
2. Jaki wzór wychowywania odnajdujemy w postępowaniu Boga?
Prz 3,11-12 BW 
"Synu mój, nie pogardzaj pouczeniem Pana i nie oburzaj się na jego ostrzeżenie! Kogo bowiem Pan miłuje, tego smaga, jak ojciec swojego ukochanego syna."
3. Jakie elementy i środki kształtowania i wychowywania młodych ludzi podaje Księga Przypowieści? Jaka nauka wypływa z tych tekstów dla rodziców i dzieci?
Prz 1,8-9 BW 
"Synu mój, słuchaj pouczenia swojego ojca i nie odrzucaj nauki swojej matki, Bo one są pięknym wieńcem na twojej głowie i naszyjnikiem na twojej szyi!"

Prz 4,1 BW 
"Słuchajcie, synowie, pouczenia ojca, zwróćcie na nie uwagę, abyście się nauczyli rozumu."

Prz 6,20-23 BW 
"Zachowuj, synu mój, przykazanie swego ojca i nie odrzucaj nauki swojej matki! Utrwal je na zawsze w swoim sercu, i owiń nim swoją szyję. Gdy pójdziesz, będzie ci towarzyszyć, strzec cię będzie w czasie twojego snu, a gdy się obudzisz, odezwie się do ciebie, Gdyż przykazanie jest pochodnią, a nauka światłem; drogą życia zaś są napomnienia do karności;"

Prz 13,24 BW 
"Kto żałuje swojej rózgi, nienawidzi swojego syna, lecz kto go kocha, karci go zawczasu."

Prz 19,27 BW 
"Synu mój, gdy zaprzestaniesz słuchać napomnień, oddalisz się od słów mądrości."

Prz 23,13-14 BW 
"Nie szczędź chłopcu karcenia; jeżeli go uderzysz rózgą, nie umrze. Ty go uderzysz rózgą, a jego duszę wyrwiesz z krainy umarłych."
4. Z jakim apelem zwraca się Księga Przypowieści do dzieci?
Prz 13,1 BW 
"Mądry syn lubi karność, lecz szyderca nie słucha karcenia."

Prz 15,5 BW 
"Głupiec gardzi karceniem swojego ojca, lecz kto zważa na napomnienia, postępuje roztropnie."

Prz 23,22.25 BW 
"Słuchaj swojego ojca, bo on cię zrodził, i nie gardź swoją matką, dlatego że jest staruszką. 
Niech się weseli twój ojciec i twoja matka i niech się raduje twoja rodzicielka."
5. Jakie przestrogi Biblia kieruje w stosunku do krnąbrnych i niewdzięcznych dzieci?
Prz 19,26 BW 
"Kto z ojcem źle się obchodzi i wypędza matkę, ten jest bezwstydnym i zepsutym synem."

Prz 20,20 BW 
"Kto przeklina swojego ojca i swoją matkę, tego lampa z nastaniem ciemności gaśnie."

Prz 28,24 BW 
"Kto ograbia ojca lub matkę i mówi: To nie jest grzech, jest wspólnikiem łotra."

Prz 30,11-12.17 BW 
"Jest ród, który złorzeczy ojcu i nie błogosławi matce, Ród we własnych oczach czysty, choć nie jest obmyty z własnego brudu; 

Prz 30,17 BW 
"Oko, które szydzi z ojca i gardzi sędziwą matką, wydziobią kruki nad rzeką lub zjedzą orlęta."
6. Jaki wpływ na życie i samopoczucie rodziców może mieć postawa ich dzieci?
Prz 10,1.5 BW 
"Mądry syn sprawia ojcu radość, lecz syn głupi jest zmartwieniem dla matki. 
Syn, który zbiera w lecie, jest rozumny; lecz syn, który zasypia w żniwa, przynosi hańbę."

Prz 15,20 BW 
"Mądry syn sprawia ojcu radość, lecz człowiek głupi lekceważy swoją matkę."

Prz 17,21.25 BW 
"Kto spłodził głupca, ten ma zmartwienie; ojciec głupca nie doznaje radości. 
Głupi syn jest zmartwieniem dla ojca i goryczą dla swojej rodzicielki."

Prz 23,15-16.24-25 BW 
"Synu mój, gdy twoje serce jest mądre, to i moje serce się raduje I moje nerki się weselą, gdy twoje wargi mówią, co prawe. 
Ojciec sprawiedliwego bardzo się raduje; kto zrodził mądrego, cieszy się. Niech się weseli twój ojciec i twoja matka i niech się raduje twoja rodzicielka."
7. Co jest kluczem do dobrego procesu wychowania potomstwa? Jakie nauki z tych fragmentów powinni wyciągnąć rodzice, a jakie dzieci?
Prz 23,12.17-19.23.26 BW 
"Nakłoń swoje serce do karności, a swoje ucho do mądrych słów. 
Niech twoje serce nie zazdrości grzesznikom, lecz niech zawsze zabiega o bojaźń Pana, Bo wtedy jest przed tobą przyszłość i twoja nadzieja nie zawiedzie. Słuchaj, synu mój, i bądź mądry! Skieruj swoje serce na prostą drogę! Zdobywaj prawdę i nie sprzedawaj jej, mądrość i karność, i rozum. Synu mój, daj mi swoje serce, a twoje oczy niechaj strzegą moich dróg!"