Wszystko albo nic


Lekcja 22 ------- 01.06.2019 r.



1. Z jakim pytaniem zwrócił się dostojnik do Pana? Jaką odpowiedź usłyszał?
Łk 18,18-20

I zapytał Go pewien dostojnik: Nauczycielu dobry, co powinienem uczynić, aby osiągnąć życie wieczne? Powiedział mu Jezus: Dlaczego nazywasz Mnie dobrym? Tylko jeden Bóg jest dobry. Czy znasz przykazania: "Nie będziesz cudzołożył, nie będziesz zabijał, nie będziesz kradł, nie będziesz fałszywie zeznawał, czcij ojca twego i matkę"? ” (Łk 18,18-20 BP).

2. Jaką deklarację złożył dostojnik?
Łk 18,21

On odrzekł: Od młodości przestrzegałem tego wszystkiego.” (Łk 18,21 BT4).

3. Co na to odpowiedział Pan Jezus? Czy Jego wymagania nie stanowiły zbyt dużej przeszkody?
Łk 18,22

A gdy to Jezus usłyszał, rzekł do niego: Jeszcze jednego ci brak. Sprzedaj wszystko, co tylko masz, i rozdaj ubogim, a będziesz miał skarb w niebie, a potem przyjdź i naśladuj mnie.” (Łk 18,22 BW).

4. Jak na te słowa zareagował dostojnik?
Łk 18,23

Gdy to usłyszał, zasmucił się, bo był bardzo bogaty.” (Łk 18,23 Pau).

5. Jak wielką przeszkodą na drodze do Królestwa Bożego jest majętność i dlaczego?
Łk 18,24.25

Jezus, widząc, że się zasmucił, powiedział: „Jak trudno jest wejść do królestwa Bożego tym, którzy mają majątek. Łatwiej wielbłądowi przejść przez ucho igielne, niż bogatemu wejść do królestwa Bożego”. (Łk 18,24.25 Pau).

6. Kogo jeszcze zaniepokoiły słowa Pana Jezusa?
Łk 18,26.27

Zapytali ci, którzy to słyszeli: Któż więc może być zbawiony? Jezus odpowiedział: Co niemożliwe jest u ludzi, możliwe jest u Boga.” (Łk 18,26.27 BT2).

7. Jaką obietnicę otrzymali ci, którzy poświęcili się służbie Królestwa?
Łk 18,28-30

Piotr zaś powiedział: Oto my opuściliśmy wszystko i poszliśmy za Tobą. Lecz On na to: Zaprawdę mówię wam, iż nie ma takiego, który opuściwszy dla królestwa Bożego swój dom albo żonę, braci, rodziców lub dzieci, nie otrzymałby o wiele więcej już na tym świecie i życia wiecznego w przyszłości.” (Łk 18,28-30 BR);

A Piotr rzekł: Oto my opuściliśmy, co było nasze, a poszliśmy za tobą. On zaś rzekł do nich: Zaprawdę powiadam wam, że nie ma takiego, który by opuścił dom czy żonę, czy braci, czy rodziców, czy dzieci dla Królestwa Bożego, A nie otrzymał w zamian daleko więcej w czasie obecnym, a w świecie przyszłym żywota wiecznego.” (Łk 18,28-30 BW).

8. Jaką cenę jesteś gotów zapłacić, aby znaleźć się w Królestwie Bożym?





Wielcy i mali


Lekcja 21 ------- 25.05.2019 r.




1. Jakiego porównania dokonał Pan w podobieństwie o sędzim i wdowie? W jaki sposób biedna wdowa osiągnęła swój cel?
Łk 18,1-5

Powiedział im też podobieństwo o tym, że powinni zawsze się modlić i nie ustawać, Mówiąc: Był w jednym mieście pewien sędzia, który Boga się nie bał, a z człowiekiem się nie liczył. Była też w owym mieście pewna wdowa, która go nachodziła i mówiła: Weź mię w obronę przed moim przeciwnikiem. I przez długi czas nie chciał. Potem zaś powiedział sobie: Chociaż i Boga się nie boję ani z człowiekiem się nie liczę, Jednak ponieważ naprzykrza mi się ta wdowa, wezmę ją w obronę, by w końcu nie przyszła i nie uderzyła mnie w twarz.” (łk 18,1-5 BW).

2. O czym zapewnił uczniów?
Łk 18,6-8

I Pan dodał: Słuchajcie, co ten niesprawiedliwy sędzia mówi. A Bóg, czyż nie weźmie w obronę swoich wybranych, którzy dniem i nocą wołają do Niego, i czy będzie zwlekał w ich sprawie? Powiadam wam, że prędko weźmie ich w obronę. Czy jednak Syn Człowieczy znajdzie wiarę na ziemi, gdy przyjdzie?” (Łk 18,6-8 BT4).

3. Jakim kolejnym porównaniem posłużył się Zbawiciel?
Łk 18,9-13

Tym, którzy siebie uważali za sprawiedliwych, a innymi pogardzali, powiedział taką przypowieść: Dwóch ludzi weszło do świątyni, aby się pomodlić: jeden był faryzeuszem, a drugi celnikiem. Faryzeusz stojąc tak się modlił: Boże, dziękuję Ci, że nie jestem taki jak inni ludzie: złodzieje, krzywdziciele, cudzołożnicy albo jak ten oto celnik. Poszczę dwa razy w tygodniu, daję dziesięciny ze wszystkiego, co nabywam. A celnik stanął z daleka i nie śmiał nawet oczu podnieść do nieba, ale bił się w piersi mówiąc: Boże, bądź miłościw mnie grzesznemu.” (Łk 18,9-13 BP).

4. Jaki skutek odniosły modlitwy i dlaczego?
Łk 18,14

Mówię wam: Ten odszedł do domu usprawiedliwiony, nie tamten. Bo każdy, kto się wywyższa, będzie poniżony; a kto się uniża, będzie wywyższony.” (Łk 18,4 Pau).

5. Jak reagowali uczniowie, gdy przynoszono dzieci do Pana i dlaczego?
Łk 18,15

Potem przynoszono do Jezusa małe dzieci, aby im błogosławił, ale uczniowie, widząc to, sprzeciwiali się.” (Łk 18,15 WSP);

Przynosili do Niego nawet niemowlęta, aby się ich dotknął, a uczniowie widząc to, zabraniali im.” (Łk 18,5 Lub).

6. Co uczynił Pan Jezus?
Łk 18,16.17

Ale Jezus przywołał je do siebie i powiedział: Pozwólcie dzieciom przychodzić do Mnie, nie zabraniajcie im. Takich jest bowiem królestwo Boże. Zaprawdę mówię wam: Jeśli ktoś nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, to nie wejdzie do niego.” (Łk 18,16.17 BR).

7. Jak postrzegasz siebie i jakie kryteria stosujesz oceniając siebie oraz innych ludzi?



Zaledwie jeden


Lekcja 20 ------- 18.05.2019 r.



1. Co wydarzyło się w drodze do Jerozolimy?
Łk 17,11-13

A w drodze do Jerozolimy przechodził między Samarią i Galileą. Gdy wszedł do pewnej wioski, wyszło naprzeciw niego dziesięciu trędowatych mężów, którzy stanęli z daleka. I podnieśli swój głos, mówiąc: Jezusie, Mistrzu! Zmiłuj się nad nami.” (Łk 17,11-13 BW).

2. Co wydarzyło się gdy trędowaci szli do kapłana?
Łk 17,14.15

Na ich widok rzekł do nich: Idźcie, pokażcie się kapłanom! A gdy szli, zostali oczyszczeni. Wtedy jeden z nich widząc, że jest uzdrowiony, wrócił chwaląc Boga donośnym głosem.” (Łk 17,14.15 BT4).

3. Kim był uzdrowiony, który wrócił, aby podziękować Panu? Jakiego oczyszczenia dokonał jeszcze Pan Jezus?
Łk 17,16-19

Upadł na twarz do Jego stóp i dziękował Mu. Był to Samarytanin. Jezus zapytał: „Czy nie dziesięciu zostało oczyszczonych? Gdzie jest dziewięciu? I nie znalazł się nikt, kto by wrócił oddać chwałę Bogu, tylko ten cudzoziemiec?”. A jemu powiedział: „Wstań, idź! Twoja wiara cię uzdrowiła”. (Łk 17,16-19 Pau).

4. W jaki sposób Pan Jezus podkreślił wyjątkowość czasu, w którym działał?
Łk 17,20-21

Zapytany zaś przez faryzeuszy, kiedy nadejdzie królestwo Boże odpowiedział: Królestwo Boże nie przyjdzie w sposób dający się zauważyć. I niech wam nie mówią: Oto tu jest lub tam. Królestwo Boże jest bowiem w was.” (Łk 17,20.21 BR).

5. Czy w przyszłości powtórzy się czas ziemskiej działalności Zbawiciela.
Łk 17,22-25

A do uczniów rzekł: Przyjdzie czas, kiedy zapragniecie zobaczyć chociaż jeden dzień Syna Człowieczego, a nie ujrzycie. Powiedzą wam: On jest tam! albo: On jest tu! Nie odchodźcie i nie biegajcie tam, bo jak błyskawica, zapalając się rozświetla niebo od jednego końca do drugiego, tak będzie z Synem Człowieczym. Najpierw jednak musi On wiele wycierpieć, a to pokolenie Go odrzuci.” (Łk 17,22-25 BP).

6. Ile osób ocalało z klęsk opisanych w Biblii?
Łk 17,26-29

Jak działo się za dni Noego, tak będzie również za dni Syna Człowieczego: jedli i pili, żenili się i za mąż wychodziły aż do dnia, kiedy Noe wszedł do arki; nagle przyszedł potop i wygubił wszystkich. Podobnie jak działo się za czasów Lota: jedli i pili, kupowali i sprzedawali, sadzili i budowali, lecz w dniu, kiedy Lot wyszedł z Sodomy, spadł z nieba deszcz ognia i siarki i wygubił wszystkich.” (Łk 17,26-29 BT4).

7. Jakiej przestrogi udzielił Pan Jezus?
Łk 17,30-33

Tak też będzie w dniu, kiedy Syn Człowieczy się objawi. Jeśli kto w owym dniu będzie na dachu, a rzeczy jego w mieszkaniu, niechaj nie schodzi na dół, aby je zabrać; a kto będzie na polu, podobnie, niechaj nie wraca. Wspomnijcie żonę Lota. Ten, który zabiegać będzie o życie swoje, by je zachować, utraci je, a kto je utraci, odzyska je.” (Łk 17,30-33 BW).

8. Co będzie decydować o tym, czy zostaniemy zabrani, czy pozostawieni?
Łk 17,34-37

Powiadam wam: Tej nocy dwóch będzie na jednym posłaniu: jeden będzie wzięty, a drugi zostawiony. Dwie będą mleć razem: jedna będzie wzięta, a druga zostawiona. Pytali Go: Gdzie, Panie? On im odpowiedział: Gdzie jest padlina, tam zgromadzą się i sępy.” (Łk 17,34-37 BT4).


Możliwe i Niemożliwe


Lekcja 19 ------- 11.05.2019 r.



1. Jakiej przestrogi udzielił uczniom Pan Jezus?
Łk 17,1.2

Rzekł znowu do swoich uczniów: Niepodobna, żeby nie przyszły zgorszenia; lecz biada temu, przez którego przychodzą. Byłoby lepiej dla niego, gdyby kamień młyński zawieszono mu u szyi i wrzucono go w morze, niż żeby miał być powodem grzechu jednego z tych małych. Uważajcie na siebie!" (Łk 17,1.2 BT4).

2. W jaki sposób mamy się chronić przed zgorszeniem? Jaki jest warunek odpuszczenia grzechów?
Łk 17,3

Miejcie się na baczności! Jeśli twój brat zgrzeszy, upomnij go. A jeśli żałuje, przebacz mu.” (Łk 17,3 BP).

3. Jaką cierpliwość powinniśmy wykazać w stosunku do grzesznika?
Łk 17,4

A jeśliby siedemkroć na dzień zgrzeszył przeciwko tobie, i siedemkroć zwrócił się do ciebie, mówiąc: Żałuję tego, odpuść mu.” (Łk 17,4 BW).

4. Jak zareagowali uczniowie na słowa Pana? Jakimi zasadami kierują się obecnie chrześcijanie?
Łk 17,5

Apostołowie prosili Pana: „Wzmocnij naszą wiarę!”.” (Łk 17,5 Pau);

Apostołowie prosili Pana: — Dodaj nam wiary.” (Łk 17,5 Lub).

5. Jakiej odpowiedzi udzielił Pan Jezus?
Łk 17,6

A Pan rzekł: Jeślibyście mieli wiarę jak ziarno gorczyczne, i rzeklibyście do tego figowca: Wyrwij się z korzeniem i przesadź się w morze, usłuchałby was.” (Łk 17,6 BW).

6. W jaki sposób powinniśmy się stosować do nauki Zbawiciela? Czy praktyka wybaczania bliźnim jest powszechna i oczywista?
Łk 17,7-10

Jeśli ktoś z was ma sługę zajmującego się orką lub pilnowaniem stada, to gdy ten wróci z pola, czy mówi do niego: Chodź szybko i siadaj do stołu? Czy nie powie raczej: Przygotuj mi coś na kolację, ubierz się i posłuż mi, aż się najem i napiję, a potem ty zjesz coś i napijesz się? Albo czy będzie okazywał jakąś wdzięczność swojemu słudze za to, że zrobił wszystko, co mu polecił? Tak też i wy, gdy czynicie to wszystko, co wam nakazano, mówcie sobie: Jesteśmy sługami nieużytecznymi. Zrobiliśmy to, co powinniśmy byli zrobić.” (Łk 17,7-19 BR).

7. W jaki sposób reagujesz na grzech? Czy masz odwagę napominać? Czy jesteś gotów przebaczyć? Czy jesteś gotów przyjąć napomnienie?




Dylematy bogatych


Lekcja 18 ------- 04.05.2019 r.



1. Przed jakim problemem stanął bohater przypowieści i dlaczego?
Łk 16,1-3

Potem powiedział jeszcze do uczniów: Był pewien bogaty człowiek, który miał zarządcę, a tego oskarżono przed nim, że trwoni jego majętność. I przywoławszy go, rzekł mu: Cóż to słyszę o tobie? Zdaj sprawę z twego szafarstwa, albowiem już nie będziesz mógł nadal zarządzać. I rzekł zarządca do siebie samego: Cóż pocznę, skoro pan mój odbiera mi szafarstwo? Nie mam sił, aby kopać, a żebrać się wstydzę.” (Łk 16,1-3 BW).

2. Co uczynił zarządca, aby zapewnić sobie przyszłość i jak zareagował na to bogaty człowiek?
Łk 16,4-8

Wiem, co uczynię, żeby mię ludzie przyjęli do swoich domów, gdy będę usunięty z zarządu. Przywołał więc do siebie każdego z dłużników swego pana i zapytał pierwszego: "Ile jesteś winien mojemu panu?" Ten odpowiedział: "Sto beczek oliwy". On mu rzekł: "Weź swoje zobowiązanie, siadaj prędko i napisz: pięćdziesiąt". Następnie pytał drugiego: "A ty ile jesteś winien?" Ten odrzekł: "Sto korcy pszenicy". Mówi mu: "Weź swoje zobowiązanie i napisz: osiemdziesiąt". Pan pochwalił nieuczciwego rządcę, że roztropnie postąpił. Bo synowie tego świata roztropniejsi są w stosunkach z ludźmi podobnymi sobie niż synowie światłości.” (Łk 16,4-8 BT4).

3. Jakiej ready udzielił uczniom Pan Jezus?
Łk 16,9-13

A Ja wam powiadam: Pozyskujcie sobie przyjaciół za pomocą niegodziwej mamony, aby was przyjęli do wiecznych przybytków, gdy jej już nie stanie. Wierny w najmniejszym jest także wierny w wielkim, a nieuczciwy w małym jest także nieuczciwy w wielkim. Jeżeli więc nie byliście wierni w zarządzaniu niegodziwą mamoną, to któż wam powierzy prawdziwe dobro? A jeśli nie jesteście wierni w cudzym, to któż wam powierzy to, co wasze? Żaden sługa nie może służyć dwom panom, bo albo jednego będzie nienawidził, a drugiego kochał, albo z jednym będzie trzymał, a drugiego zlekceważy. Nie możecie służyć Bogu i mamonie!” (Łk 16,9-13 BP).

4. Jak odpowiedzieli faryzeusze na te słowa i dlaczego?
Łk 16,14

Słuchali tego wszystkiego chciwi na grosz faryzeusze i podrwiwali sobie z Niego.” (Łk 16,14 BT2);

Słuchali tego wszystkiego faryzeusze, którzy byli skąpcami, i szydzili z Niego.” (Łk 16,14 Lub);

Tego wszystkiego słuchali faryzeusze, którzy byli kochali pieniądze - i podśmiewali się z Niego.” (Łk 16,14 BPD).

5. Jakie słowa skierował do nich Pan?
Łk 16,15-18

Powiedział więc do nich: To wy właśnie wobec ludzi udajecie sprawiedliwych, ale Bóg zna wasze serca. To bowiem, co za wielkie uchodzi między ludźmi, obrzydliwością jest w oczach Bożych. Aż do Jana sięgało Prawo i Prorocy; odtąd głosi się Dobrą Nowinę o królestwie Bożym, i każdy gwałtem wdziera się do niego. Lecz łatwiej niebo i ziemia przeminą, niż żeby jedna kreska miała odpaść z Prawa. Każdy, kto oddala swoją żonę, a bierze inną, popełnia cudzołóstwo; i kto oddaloną przez męża bierze za żonę, popełnia cudzołóstwo.” (Łk 16,15-18 BT4).

6. Jakiego porównania dokonał Pan Jezus w przypowieści o bogaczu i Łazarzu? Jak myślisz, dlaczego bogacz cierpiał męki w krainie umarłych?
Łk 16,19-23

A był pewien człowiek bogaty, który się przyodziewał w szkarłatne szaty i kosztowne tkaniny i co dzień wystawnie ucztował. Był też pewien żebrak, imieniem Łazarz, który leżał u jego wrót owrzodziały, I pragnął nasycić się odpadkami ze stołu bogacza, a tymczasem psy przychodziły i lizały jego rany. I stało się, że umarł żebrak, i zanieśli go aniołowie na łono Abrahamowe; umarł też bogacz i został pochowany. A gdy w krainie umarłych cierpiał męki i podniósł oczy swoje, ujrzał z daleka Abrahama i Łazarza na jego łonie.” (Łk 16,19-23 BW).

7. O co prosił bogacz?
Łk 16,24-26

Zawołał: «Ojcze Abrahamie, zmiłuj się nade mną! Poślij Łazarza, aby umoczył w wodzie koniec swego palca i zwilżył mój język, gdyż bardzo cierpię w tym płomieniu». Lecz Abraham odparł: «Dziecko, przypomnij sobie, że ty za życia otrzymałeś swoje dobra, podczas gdy Łazarz doświadczył zła. Teraz on tutaj doznaje pociechy, a ty cierpisz męki. Poza tym między nami a wami istnieje ogromna przepaść, aby ci, którzy chcieliby przejść stąd do was, albo stamtąd do nas, nie mogli tego dokonać».” (Łk 16,24-26 Pau).

8. O co również zabiegał bogacz?
Łk 16,27.28

Tedy on rzekł: Proszę cię więc, Ojcze, abyś wysłał go do domu ojca mego, mam bowiem pięciu braci, aby ich przestrzegł, żeby i oni dostali się na to miejsce mąk.” (Łk 16,27.28 Dąb).

9. Jakiej odpowiedzi udzielił Abraham?
Łk 16,29-31

Lecz Abraham odparł: "Mają Mojżesza i Proroków, niechże ich słuchają!" "Nie, ojcze Abrahamie - odrzekł tamten - lecz gdyby kto z umarłych poszedł do nich, to się nawrócą". Odpowiedział mu: "Jeśli Mojżesza i Proroków nie słuchają, to choćby kto z umarłych powstał, nie uwierzą".” (Łk 16,29-31 BT4);

I rzekł mu Abraham: Mająć Mojżesza i proroków, niechże ich słuchają. A on rzekł: Nie, ojcze Abrahamie! ale gdyby kto z umarłych szedł do nich, będą pokutować. I rzekł mu: Ponieważ Mojżesza i proroków nie słuchają, tedy, choćby też kto zmartwychwstał, nie uwierzą.” (Łk 16,29-31 BG).

10. O czym powinni pamiętać ludzie żyjący w dostatku?